Pałac Czarkowskich

Pałac Czarkowskich w Krakowie znajduje się przy ulicy Straszewskiego 20. Jest zabytkowym pałacem, który został zaprojektowany przez Maksymiliana Nitscha i powstał w 1878 roku.

Pałac ten jest dawnym tzw. Pałacem Ślubów (Urząd Stanu Cywilnego). 6 sierpnia 1968 roku pałac Czarkowskich został wpisany do rejestru zabytków.

Pałac Czarkowskich wybudowano w stylu neorenesansowym. Wystrój budynku przypomina włoską willę z licznymi kolumienkami, wnękami na rzeźby, bogatymi obramieniami okien, ozdobnymi gzymsami, okienkami, balkonikami oraz innymi detalami architektonicznymi, które zostały starannie wykonane.  Wnętrza, które są dobrze oświetlone dziennym światłem ukazują ogromną dbałość o szczegóły, a przy tym są niezwykle estetyczne oraz funkcjonalne. Wygoda mieszkańców była najważniejsza podczas projektowania pałacu. Cały budynek oraz jego wnętrza charakteryzują się wysokim poziomem artystycznym.

Rezydencja powstała zgodnie z realizacją szerszej koncepcji urbanistycznej, która sięga lat 30. XIX wieku. Chodziło o wytyczenie obwodnicy wokół Plant, które dopiero co założono. Po zewnętrznej stronie obwodnicy miały powstać pałacyki oraz wille. Stanowiło to odbicie angielskich oraz francuskich zasad wznoszenia miast, które polegały na pogłębianiu związków przyrody z człowiekiem.

Plantacje Miejskie miały reprezentować środowisko przyrodnicze w Krakowie. Pałac Czarkowskich był ściśle powiązany kompozycyjnie z jednym z ogrodów plantowych.

W latach 1970-1977 pałac Czarkowskich został gruntownie odnowiony.

Obecnie w budynku tym swoją siedzibę ma oddział banku MultiBank.

Pałac Czarkowskich

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 + = jedenaście