Muzeum Armii Krajowej oraz MOCAK nominowane do prestiżowej europejskiej nagrody

Muzeum Armii Krajowej oraz MOCAK (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) to dwa muzea znajdujące się w Krakowie, które zostały nominowane do nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe. Jest to najważniejsza tego rodzaju nagroda w Europie.

Budowa MOCAK oraz Muzeum Armii Krajowej została dofinansowana z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Europejska nagroda im. Ludwiga Miesa van der Rohe została ustanowiona w 1987 roku. W konkursie nagradza się projekty uznawane za istotny wkład w europejską architekturę. Wśród zwycięzców tej nagrody można znaleźć m.in. Operę w Oslo (2009 r.) oraz Nowe Muzeum w Berlinie (2011 r.).

Nagrodę im. Miesa van der Rohe co dwa lata przyznają Fundacja Miesa van der Rohe, Komisja Europejska oraz Parlament Europejski. Laureatami nagrody są autorzy najciekawszych obiektów, które zostały zrealizowane w Europie w ciągu 2 lat poprzedzających kolejną edycję.

Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Stowarzyszenie Architektów Polskich do tegorocznej edycji nominowali 15 budynków. Podczas ceremonii w Barcelonie, w czerwcu tego roku, poznamy laureatów. 60 tys. euro oraz statuetka, która przedstawia budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku (budynek ten zaprojektował Ludwig Mies van der Rohe) zostaną przyznane zwycięzcy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


cztery + = 13